MOCne kompetencje przyszłością energetyki

5 czerwca spotkaliśmy się ze studentami i wykładowcami na Politechnice Poznańskiej, podczas zorganizowanej przez Eneę konferencji pod hasłem „MOCne kompetencje przyszłością energetyki”, aby zachęcać młodych adeptów energetyki do ubiegania się o staże w spółkach naszej Grupy, dzielić się naszą wiedzą w zakresie energetyki jądrowej i jej potencjału na świecie oraz przedstawić wyzwania dla elektroenergetyki z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Dla studentów i wykładowców była to okazja, by spotkać się z ekspertami i praktykami branży energetycznej, którzy w ciekawy sposób przedstawili obecną sytuację w zakresie nowych technologii i starali się odpowiedzieć na nurtujące pytania: jakie wyzwania czekają elektroenergetykę i energetykę jądrową?; jaki potencjał w nich drzemie?; czym jest zrównoważony rozwój, w kontekście wyzwań, jakie czekają branżę w najbliższych latach?

 

Podczas prelekcji swoją wiedzą dzielili się Łukasz Nowakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Projektów Innowacyjnych i Nowych Technologii Grupy Kapitałowej oraz Krzysztof Hajdrowski, kierownik Biura Inwestycji w Enei.

 

– Stoimy obecnie przed szansą rozwoju energetyki jądrowej, nie tylko tej wielkoskalowej, ale również małych modułowych reaktorów (SMR), w których zaangażowanie rozważa także Grupa Enea. Atom jest jednym z wiodących pomysłów w zakresie transformacji i dekarbonizacji energetyki na świecie – mówił podczas swojego wykładu Łukasz Nowakowski.

 

Zebrani uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat rozwój energetyki jądrowej doprowadził do usprawnienia bezpieczeństwa, ale również zwiększył możliwości w zakresie zainstalowanej w reaktorach mocy. To duży postęp, który otwiera drogę do angażowania się polskiej energetyki w tego typu projekty, która obecnie buduje doświadczenie i zdobywa wiedzę, aby w niedalekiej przyszłości móc skutecznie realizować projekty jądrowe.

 

– Wzrasta liczba ludzi, którzy korzystają z energii elektrycznej, wzrasta też globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną, która z naszego punktu widzenia powinna być bezpiecznie i ekologicznie wytwarzana, jej nadmiar ekonomicznie magazynowany, a dostawy efektywnie zarządzane. Wszystko wskazuje na to, że postęp w tym zakresie będzie trwały – zaznaczył Krzysztof Hajdrowski.

 

Oba wykłady pokazały zebranym, jak ważnym priorytetem dla Grupy jest budowanie kompetencji, które na przestrzeni kolejnych lat będą wykorzystywane w przygotowywanych inwestycjach, uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju, w tym jądrowych.

 

Celem konferencji było również przybliżenie zainteresowanym osobom procesu rekrutacji. Tutaj swoim cennym doświadczeniem dzieliły się rekruterki z Biura Zarządzania Procesami Personalnymi w Enei: Karolina Budzyńska-Ulitina oraz Marta Darol, które przygotowały warsztat w zakresie kompetencji.

 

– Warto zdobywać wiedzę, ale bardzo ważne jest również, aby dobrze przygotować się do procesu ubiegania się o pracę lub staż. Umiejętność wczytania się w ogłoszenie rekrutacyjne i przygotowanie aplikacji pod wymagania pracodawcy w zakresie pożądanych kompetencji to z pewnością część sukcesu. Nasz warsztat podczas konferencji przygotowałyśmy tak, by pokazać na co zwracać uwagę, ale też jak wygląda proces rekrutacji z naszej perspektywy. To ważne u progu wejścia w zawodowe życie – mówi Karolina Budzyńska-Ulitina.

 

Konferencja było świetną okazją do pokazania studentom, że nasza Grupa jest miejscem, w którym wykorzystają zdobytą podczas studiów wiedzę teoretyczną i będą mogli również zbudować – wspólnie z naszymi ekspertami – praktyczne doświadczenie podczas realizacji celów, które stawia przed branżą przyszłość.

 

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu spotkań, które planujemy przeprowadzić na uczelniach wyższych. Budujemy relacje ze studentami już teraz, by przyciągnąć do Grupy Enea młodych adeptów, nie tylko kierunków technicznych, ale również ekonomicznych.

 

Autor: Marta Michalska

pokaż więcej