Zgłaszanie naruszeń w spółkach Grupy Enea
Informacja dla Sygnalistów
Grupa ENEA, jako jeden z wiodących koncernów energetycznych w Polsce, zobowiązuje się do utrzymania najwyższych standardów etycznych i zgodności z przepisami prawa. Działalność spółek Grupy ENEA opiera się na poszanowaniu przepisów prawa i regulacji wewnętrznych w duchu przyjętych wartości etycznych: Uczciwości, Odpowiedzialności, Bezpieczeństwa i Kompetencji, zawartych w szczególności w Kodeksie Etyki Grupy ENEA, Kodeksie Kontrahentów Grupy ENEA oraz Polityce Compliance Grupy ENEA jako podstawowych regulacji Systemu Compliance Grupy ENEA.
Elementem kultury korporacyjnej opartej na Uczciwości jest zapewnienie możliwości sygnalizowania naruszeń prawa, regulacji wewnętrznych spółek Grupy ENEA lub też działań nieetycznych. W tym celu wdrożyliśmy w spółkach Grupy ENEA procedury zgłoszeń wewnętrznych zgodne z ustawą o ochronie sygnalistów oraz zaawansowany system zgłaszania naruszeń, który umożliwia pracownikom oraz innym interesariuszom poufne lub anonimowe zgłaszanie wszelkich naruszeń w ramach działalności Grupy ENEA w dogodny dla nich sposób.
Sygnaliści mają możliwość zgłaszania naruszeń do spółek Grupy ENEA w formie ustnej oraz pisemnej w tym tradycyjnej formie papierowej za pomocą poczty na wskazane adresy korespondencyjne lub za pomocą systemu Whistleblower Software, który jest zapewniany przez zewnętrznego dostawcę. Na wniosek Sygnalisty zgłoszenie ustne może być dokonane podczas bezpośredniego spotkania zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o takie spotkanie.
Sygnaliści mają także możliwość zgłaszania naruszeń do Rzecznika Praw Obywatelskich, który przyjmuje zgłoszenia o naruszeniach prawa, wstępnie je weryfikuje i przekazuje organom publicznym właściwym do podjęcia działań następczych. Rzecznik Praw Obywatelskich samodzielnie rozpoznaje zgłoszenia dotyczące konstytucyjnych praw i wolności, jeżeli żaden inny organ nie jest właściwy w danej sprawie.
Zgłoszenie Wewnętrzne - Whistleblower Software
Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, korzystamy z jednego z wiodących na rynku systemów zgłaszania naruszeń - Whistleblower Software. System ten oferuje szereg funkcji, które są kluczowe dla sygnalistów:
- Poufność i anonimowość: Sygnaliści mogą zgłaszać naruszenia poufnie lub anonimowo bez ujawniania swojej tożsamości.
- Bezpieczeństwo danych: System wykorzystuje zaawansowane technologie szyfrowania oraz inne mechanizmy ochrony prywatności, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych.
- Dwukierunkowa komunikacja: System umożliwia bezpieczną komunikację między Sygnalistą a osobami rozpatrującymi zgłoszenie, co pozwala na śledzenie statusu zgłoszenia i uzyskiwanie dodatkowych informacji także w przypadku, gdy zgłoszenie zostało dokonane w sposób anonimowy.
- Zgłaszanie pisemne i ustne: System umożliwia zgłaszanie zarówno pisemne, jak i ustne, w celu zapewnienia dogodnej drogi dla Sygnalistów.
Aby zgłosić naruszenie za pomocą systemu Whistleblower Software, prosimy o skorzystanie z poniższego linku. Proces zgłaszania jest prosty i zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy podać przedmiot naruszenia oraz spółkę Grupy ENEA, której to naruszenie dotyczy a następnie opisać to naruszenie w sposób możliwie wyczerpujący. Każde zgłoszenie jest traktowane z najwyższą powagą i zostanie dokładnie przeanalizowane przez właściwą spółkę Grupy ENEA.
Zgłoszenie Wewnętrzne - Forma Tradycyjna
Sygnaliści mogą również zgłaszać naruszenia w formie tradycyjnej, wysyłając zgłoszenie na adres korespondencyjny odpowiedniej spółki Grupy ENEA. Prosimy o kierowanie zgłoszeń do Komisji Compliance danej spółki wraz z dopiskiem „ZGŁOSZENIE”
Spółki w obszarze mazowieckim
Komisja Compliance
Enea Wytwarzanie sp. z o.o.
al. Józefa Zielińskiego 1,
Świerże Górne, 26-900 Kozienice
Komisja Compliance
Enea Trading Sp. z o.o.
Świerże Górne
26-900 Kozienice 1
Komisja Compliance
Enea Power&Gas Trading sp. z o.o.
al. Jana Pawła II 12
00-124 Warszawa
Komisja Compliance
Enea Nowa Energia sp. z o.o.
ul. Kaszubska 2
26-603 Radom
Komisja Compliance
ENEA ELKOGAZ sp. z o.o.
al. Józefa Zielińskiego 1,
Świerże Górne, 26-900 Kozienice
Spółki w obszarze świętokrzyskim
Komisja Compliance
Enea Elektrownia Połaniec S.A.
Zawada 26
28-230 Połaniec
Komisja Compliance
Enea Bioenergia sp. z o.o.
Zawada 26
28-230 Połaniec
Spółki w obszarze zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim
Komisja Compliance
Enea Oświetlenie sp. z o.o.
ul. Ku Słońcu 34
71-080 Szczecin
Komisja Compliance
Enea Serwis Sp. z o.o.
Gronówko 30
64-111 Lipno
Spółki w obszarze wielkopolskim
Komisja Compliance
ENEA S.A.
ul. Pastelowa 8
60-198 Poznań
Komisja Compliance
Enea Centrum sp. z o.o.
Pl. Władysława Andersa 7
61-894 Poznań
Komisja Compliance
Enea Pomiary sp. z o.o.
ul. Strzeszyńska 58
60-479 Poznań
Komisja Compliance
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o.
ul. Wybudowanie 56
64-600 Oborniki
Komisja Compliance
Enea Operator sp. z o.o.
ul. Strzeszyńska 58
60-479 Poznań
Komisja Compliance
Enea Logistyka sp. z o.o.
ul. Strzeszyńska 58
60-479 Poznań
Komisja Compliance
Miejska Energetyka Cieplna Piła sp. z o.o.
ul. Kaczorska 20
64-920 Piła
Spółki w obszarze podlaskim
Komisja Compliance
Enea Ciepło sp. z o.o. – Centrala
ul. Warszawska 27
15-062 Białystok
Komisja Compliance
Enea Ciepło sp. z o.o. – Oddział Elektrociepłownia Białystok
ul. Gen. Andersa 15
15-124 Białystok
Zgłoszenie Zewnętrzne do Rzecznika Praw Obywatelskich
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie sygnalistów, od dnia 25 grudnia 2024 r. Rzecznik Praw Obywatelskich przyjmuje zgłoszenia zewnętrzne składane przez sygnalistów. Po otrzymaniu zgłoszenia Rzecznik dokonuje wstępnej weryfikacji zgłoszenia. Od wyniku weryfikacji zgłoszenia zewnętrznego zależeć będzie dalsze postępowanie Rzecznika Prawa Obywatelskich. W przypadku pozytywnej weryfikacji (tj. ustalenia, że zgłoszenie zewnętrzne dotyczy informacji o naruszeniu prawa podlegającemu ustawie), Rzecznik przekaże zgłoszenie do organu publicznego właściwego do podjęcia działań następczych (Rzecznik samodzielnie będzie rozpoznawał zgłoszenia dotyczące konstytucyjnych praw i wolności, jeżeli żaden inny organ nie będzie właściwy w danej sprawie). Przekazanie takie powinno nastąpić niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia dokonania zgłoszenia. Rzecznik Praw Obywatelskich poinformuje też sygnalistę n.in. o przekazaniu zgłoszenia oraz o organie publicznym, do którego trafiło.
W sytuacji natomiast, gdy zgłoszenie nie będzie dotyczyło informacji o naruszeniu prawa, RPO odstąpi od przekazania zgłoszenia zewnętrznego, o czym również poinformuje sygnalistę, podając ustalenia ze wstępnej weryfikacji zgłoszenia. Rzecznik może dodatkowo poinformować sygnalistę, że informacja objęta zgłoszeniem podlega rozpatrzeniu w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych, w szczególności jako przedmiot powództwa cywilnego, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, skargi do sądu administracyjnego, skargi, wniosku lub petycji.
Zgłoszenia zewnętrzne są przyjmowane wyłącznie przez ustanowione w tym celu kanały:
- poprzez dedykowany formularz, który będzie dostępny na stronie Zespołu do spraw Sygnalistów,
- podczas konsultacji z pracownikiem z Zespołu do spraw Sygnalistów (po uprzedniej informacji od osoby chcącej dokonać zgłoszenia i umówieniu się na spotkanie),
- pocztą tradycyjną,
- dzwoniąc na infolinię obsługującą zgłoszenia zewnętrzne.
Szczegółowy tryb rozpoznawania zgłoszeń zostanie opisany w procedurze przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych, określającej w szczególności tryb postępowania z informacjami zgłoszonymi anonimowo. Więcej informacji na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich pod adresem: Sygnaliści | Rzecznik Praw Obywatelskich.