I edycja Konkursu „Moc na start. Konkurs o stypendium Enea S.A.
Pierwsza, pilotażowa edycja konkursu odbyła się w 2019 roku.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym dwuosobowe zespoły uczniów, we współpracy z nauczycielami, opracowywały koncepcję swojej wizji energetyki przyszłości. W drugim, finałowym etapie sześć najlepszych zespołów zaprezentowało przygotowane rozwiązania. Podczas finału zorganizowanego w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej konkursowe jury, składające się z ekspertów Enei i Politechniki Poznańskiej, wyróżniło trzy zwycięskie zespoły uczniów z Chodzieży, Połańca i Szczecina.
Do finału dostało się sześć dwuosobowych drużyn z pięciu szkół patronackich – z Bydgoszczy, Chodzieży, Połańca, Poznania i Szczecina.
Uczestnicy Konkursu:
- Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży:
„Współpraca fotowoltaicznych źródeł energii elektrycznej z siecią niskiego napięcia”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu:
„Ekologiczne miasto przyszłości”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie:
„Wizja energetyki przyszłości”
(laureaci stypendium)
- Zespół Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy:
„Elektromobilność w smart city”
- Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży:
„Czy sieć smart grid na pewno jest bezpieczna” - Technikum Energetyczne im. Henryka Zygalskiego w Poznaniu:
„Energetyka odnawialna. Czy to ma sens?”.
Konkurs „Moc na start. Konkurs o stypendium Enea S.A.” został objęty honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.
II edycja Konkursu „Moc na start. Konkurs o stypendium Enea S.A.
W 2020 roku z uwagi na sytuację epidemiczną, Konkurs odbył się w całości w formie zdalnej. Jury, w skład którego weszli pracownicy Grupy Enea (Krzysztof Hajdrowski, Dariusz Duda, Tomasz Palicki) w pierwszym etapie dokonało oceny 37 prac. Uczniowie przygotowali koncepcje dotyczące elektromobliności, sztucznej inteligencji oraz tego, jak będą wyglądać nowoczesne, zeroemisyjne domy.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się 17 uczniów, którzy przygotowali prezentacje dotyczące wcześniej przesłanych koncepcji oraz odpowiadali na pytanie dodatkowe. Do najpopularniejszych tematów prac konkursowych należały te dotyczące samochodu, którym będziemy poruszać się po ulicach miast za 10 lat oraz urządzenia, które będzie za 10 lat wspierało nasw domowych pracach.
Stypendia w wysokości 3 tysięcy złotych, na zakup pomocy dydaktycznych, w tym sprzętów i programów do nauki zdalnej, trafiły do 10 laureatów.
Konkurs „Moc na start. Konkurs o stypendium Enea S.A.” został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Klimatu oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.