Szukaj

Jak zarządzamy wpływem na środowisko

Rozumiemy wyzwania środowiskowe stojące przed całą branżą i naszą Grupą. Stawiamy przed sobą jasny i ambitny cel – chcemy, aby w przyszłości Grupa Enea była przedsiębiorstwem zeroemisyjnym. Naszą transformację energetyczną prowadzimy w sposób innowacyjny, z poszanowaniem środowiska oraz przy aktywnej roli odbiorcy końcowego. Fundamenty naszego podejścia do klimatu i środowiska stanowią „Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2040 roku” oraz przyjęta w 2023 r. „Polityka klimatyczna Grupy Kapitałowej ENEA”.

W „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2040 roku” przyjęliśmy koncepcję transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, która zakłada wydzielenie aktywów wytwórczych zasilanych węglem ze struktur grup energetycznych. W odpowiedzi na wyzwania związane z tą transformacją, przyjęliśmy „Politykę klimatyczną Grupy Kapitałowej ENEA”, której głównym celem jest określenie wpływu działalności Grupy na klimat oraz wskazanie kierunków działania i mechanizmów zarządzania zapewniających odpowiedzialną działalność biznesową Grupy z poszanowaniem naturalnych zasobów naszej planety.

Kodeks Etyki Grupy ENEA

  • praca nad nowymi usługami i produktami z uwzględnieniem czynników środowiskowych,
  • inwestycje w rozwiązania spełniające rygorystyczne normy ochrony środowiska,
  • praca nad rozwiązaniami technologicznymi umożliwiającymi zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych,
  • racjonalne korzystanie z energii i zasobów naturalnych
  • dążenie do zmniejszania ilości powstających odpadów i zanieczyszczeń,
  • inicjowanie i aktywne uczestnictwo w akcjach edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska naturalnego i budowanie świadomości ekologicznej,
  • zapobieganie wystąpieniu awarii zagrażających środowisku.

Kodeks Etyki GK LW Bogdanka oraz Polityka Compliance Grupy ENEA

  • minimalizacja emisji zanieczyszczeń
  • rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi,
  • inicjatywy na rzecz zachowania równowagi pomiędzy działalnością Grupy a środowiskiem naturalnym,
  • prowadzenie inwestycji uwzględniających technologie przyjazne środowisku,
  • wspieranie odnawialnych źródeł energii,
  • współpraca z organizacjami odpowiedzialnymi za dbanie o środowisko naturalne.

Polityka Zakupowa Grupy Kapitałowej ENEA

  • uwzględnianie kryteriów środowiskowych przy wyborze dostawców usług i produktów 1) – w tym m.in. efektywności energetycznej przedmiotu zamówienia.

 

Więcej na temat ryzyk środowiskowych, w tym ryzyk związanych ze zmianami klimatu, a także sposobów zarządzania nimi.

Dowiedz się więcej

 

Ocena dostawców pod kątem kryteriów środowiskowych

Obligatoryjne dla wszystkich dostawców są też zapisy „Kodeksu Kontrahentów Grupy ENEA”, który zawiera m.in. oczekiwania Grupy w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Do wybranych zasad, np. określających sposób postępowania z wytworzonymi odpadami, muszą dostosować się firmy zewnętrzne wykonujące prace na terenie i na rzecz spółek Grupy.

Dodatkowo, „Polityka komunikacji w Grupie ENEA” jest prowadzona w sposób promujący wartości proekologiczne, a działania sponsoringowe koncentrują się m.in. na obszarze ochrony środowiska.

Spółki Grupy monitorują i dokumentują czynniki wpływające na środowisko oraz efekty działań podejmowanych na rzecz ekologii. Stosują przy tym własne, dopasowane do obszarów działania polityki, procedury, instrukcje oraz regulaminy, które zobowiązują je do ochrony i zrównoważonego korzystania ze środowiska.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.