Szukaj

Zakładana transformacja modelu biznesowego

Zakladana transformacja modelu biznesowego

Zarząd Enea SA zdecydował o uruchomieniu „Portfela OZE GK ENEA” („Portfel OZE”), którego celem jest operacjonalizacja „Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ENEA do 2030 roku z perspektywą 2040 roku” w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Program PV koncentruje się na rozwoju farm fotowoltaicznych w Grupie Enea, a jego celem jest zwiększenie mocy wytwórczych pochodzących z tego źródła. Grupa zakłada, że przyrost mocy nastąpi dzięki rozwojowi projektów własnych, akwizycjom projektów na różnym etapie zaawansowania (np. w formule umowy z deweloperami projektów) i ich dalszemu rozwojowi oraz akwizycjom gotowych aktywów, również w formule joint venture.

Program FW dotyczy rozwoju farm wiatrowych na lądzie (onshore), a jego celem jest zwiększenie w Grupie Enea mocy wytwórczych pochodzących z tego źródła. Przyrost mocy będzie wynikać przede wszystkim z akwizycji gotowych aktywów, a w przypadku zmiany tzw. zasady 10H – również poprzez rozwój projektów własnych i akwizycje projektów na różnym etapie zaawansowania (np. w formule umowy z deweloperami projektów) oraz ich dalszego rozwoju, także w formule joint venture.

Program Offshore polega na rozwoju farm wiatrowych na morzu i zmierza do zwiększenia w Grupie Enea mocy wytwórczych pochodzących z tego źródła. Zgodnie z założeniami programu przyrost mocy będzie wynikiem współpracy Enei z Polską Grupą Energetyczną.

Zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupy, działania spółki koncentrują się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego,
  • zapewnieniu ciągłych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej oraz jej odbioru o odpowiednich parametrach jakościowych,
  • rozwoju inteligentnej sieci dystrybucyjnej, obejmującym w szczególności pełnoskalowe wdrożenie inteligentnego opomiarowania, rozwój systemów SCADA, rozwój narzędzi wspierających procesy zarządzania siecią, w tym systemów łączności i transmisji danych, a także automatyzację sieci, z uwzględnieniem zasad cyberbezpieczeństwa,
  • zmianie modelu funkcjonowania jako Operator Systemu Dystrybucyjnego, wynikającej z dynamicznego wzrostu liczby i mocy źródeł rozproszonych, co prowadzi do poważnych zmian w funkcjonowaniu rynku energii i ról jego dotychczasowych uczestników. Enea Operator chce być aktywnym, neutralnym wsparciem rynku, umożliwiając użytkownikom sieci elektroenergetycznej korzystanie z wielu usług wykraczających poza dostawę energii. Aby to było możliwe, spółka będzie dostosowywać sieć elektroenergetyczną do pracy w warunkach dużej niestabilności źródeł wytwórczych i przekształcać ją z sieci pasywnej (jednokierunkowej) w sieć aktywną (dwukierunkową).

W naszej Strategii Rozwoju zakładamy utworzenie nowych linii biznesowych, które będą wykorzystywać zasoby własne oraz synergię ze współpracy z partnerami reprezentującymi inne branże. Obszar zainteresowania i działań obejmuje nowe pakiety produktowe oraz usługowe, które będą wprowadzane do naszej oferty handlowej. Do kluczowych obszarów działań należy badanie optymalnych rozwiązań magazynowania energii (w dużej skali i dużej mocy jednostkowej magazynu) oferowanych oraz opracowywanych dopiero na rynku (w tym działalność B+R+I) – w różnych technologiach dostępnych w Europie. Mają one zagwarantować niezbędną stabilność OZE, stając się elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dodatkowo, analizujemy metody magazynowania energii, technologie wodorowe i koncepcje wykorzystania tradycyjnych OZE w nowej formie (agrowoltaika, trackery, wykorzystanie elektrowni wodnych). Nasze spółki współpracują ze sobą w zakresie innowacji i nowych technologii, wspólnie dbamy także o optymalizację nakładów i kosztów związanych z tymi działaniami.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.