Wstęp
Enea Elektrownia Połaniec wchodzi w skład Grupy od marca 2017 roku . Zarządza największą w płd-wsch Polsce i jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych elektrowni w naszym kraju.
Uruchomiona w latach 1979-1983 nad brzegiem Wisły w Zawadzie koło Połańca wytwarza 9 TWh energii rocznie (prawie 6% krajowej produkcji). Moc elektrowni została podniesiona z początkowych 1607 MW do 1882 MW obecnie, co stanowi niespełna 5% mocy osiągalnej w Polsce w 2018 roku. Wytwarza energię w siedmiu blokach opalanych mieszanką węgla i biomasy o mocy do 225 MW do 242 MW oraz „Zielonym Bloku” (225 MW) - największej na świecie jednostce energetycznej opalanej w 100% mieszanką biomasy leśnej i agro. Ponadto w Połańcu wytwarzana jest energia cieplna, popiół, gips i popioło-żużle dla drogownictwa i budownictwa.
Dzięki wielu modernizacjom prowadzonym od 1995 roku jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Wybudowano nowy komin, instalacje odsiarczania spalin i stację demineralizacji wody, wprowadzono komputerowy system sterowania z nastawnią centralną, najlepsze systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe oraz podniesiono sprawność bloków i wydłużono żywotność elektrowni o kolejne 20 lat, jednocześnie obniżając emisje do atmosfery. Powstał także nowoczesny system biomasy z uruchomionym w 2012 roku „Zielonym Blokiem”.
Jako jedna z pierwszych polskich elektrowni została w pełni zrestrukturyzowana. Wydzielenie z elektrowni tych dziedzin usługowych, które nie były bezpośrednio związane z produkcją energii elektrycznej poprawiło efektywność działania i tym samym znacznie ułatwiło funkcjonowania na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej.