Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej nakłada na wszystkich dużych przedsiębiorców działających na terenie Polski obowiązek realizacji audytu energetycznego raz na 4 lata.1
Przez dużego przedsiębiorcę należy rozumieć podmioty które: zatrudniają średniorocznie 250 lub więcej pracowników oraz osiągnęły roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych wynoszący więcej niż 50 mln euro, lub suma aktywów finansowych danego przedsiębiorstwa wyniosła więcej niż 43 mln euro dla roku obrotowego.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przez nie przedsięwzięć realizowanych na terenie Polski służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii osiągniętych w wyniku ich realizacji.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa powinien być przeprowadzany przez podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, posiadający wiedzę oraz doświadczenie zawodowe w przeprowadzaniu tego rodzaju audytu.
Przygotujemy strukturę zużycia i analizę kosztów energii, wraz z oceną trafności doboru taryfy i możliwością redukcji kosztów.
Przeprowadzimy audyt w celu dostarczenia informacji o potencjalnych oszczędnościach.
Porównamy sposoby wykorzystania energii i zdefiniujemy wiarygodne wskaźniki, które pomogą w kontroli efektywności energetycznej.
Przedstawimy rekomendacje realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Przeprowadzimy wizję lokalną Państwa przedsiębiorstwa.
Sporządzimy zawiadomienie o zakończeniu audytu energetycznego przedsiębiorstwa i złożymy go w Urzędzie Regulacji Energetyki na podstawie udzielonego Pełnomocnictwa.
Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają na określenie możliwości poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Wyniki naszych analiz grupujemy na działania rekomendowane do wdrożenia oraz te, które mają potencjał na przyszłość.
Przygotujemy strukturę zużycia i analizę kosztów energii, wraz z oceną trafności doboru taryfy i możliwością redukcji kosztów. Zaproponujemy określone działania, które mogą podnieść efektywność energetyczną. Przedstawimy rekomendacje realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Co do zasady przegląd ten obejmuje zużycie energii w budynkach, instalacjach oraz urządzeniach.
Przeprowadzamy kompleksową analizę sposobu, w jaki przedsiębiorstwo pozyskuje
i zużywa energię, celem identyfikacji możliwości racjonalizacji jej zużycia. Diagnozujemy obszary, w których energia jest nieefektywnie wykorzystywana. Przedstawiamy wytyczne dla wdrożenia systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.
Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Państwa przedsiębiorstwu w poprawie efektywności energetycznej i przyczynić się do ochrony klimatu.
Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń do swojego doradcy handlowego.
Nasz handlowiec przeprowadzi wywiad odnośnie Twoich potrzeb.
Otrzymasz przygotowaną dla Twojej firmy ofertę.
Po zawarciu umowy eksperci przeprowadzą audyt energetyczny i przekażą szczegółowy raport z wynikami.
Obowiązek ten wynika z polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, który w polskim porządku prawnym został uregulowany w Ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Zgodnie z przepisami ustawy duzi przedsiębiorcy działający na terenie Polski zobowiązani są do przygotowania takiego dokumentu co 4 lata (zobacz odpowiedź na pytanie poniżej). W razie niewypełnienia tych zobowiązań firma może ponieść karę do 5 proc. swojego przychodu.
Do przeprowadzenia audytu zobowiązane są przedsiębiorstwa, które spełniły jeden z poniższych warunków:
- w ciągu dwóch ostatnich okresów rozliczeniowych (obrotowych) zatrudniały powyżej 250 pracowników,
- osiągnęły obrót powyżej 50 mln euro i posiadają sumę aktywów (konkretnego przedsiębiorstwa) wyższą niż 43 mln euro.
Ustawa zobowiązuje takie firmy do przeprowadzania audytów co 4 lata.
Obowiązku nie stosuje się do dużego przedsiębiorcy posiadającego:
1) system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub
2) system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE
- jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
1 Obowiązku nie stosuje się do dużego przedsiębiorcy posiadającego:
1) system zarządzania energią określony w Polskiej Normie dotyczącej systemów zarządzania energią, wymagań i zaleceń użytkowania lub
2) system zarządzania środowiskowego, o którym mowa w art. 2 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1221/2009 z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu we Wspólnocie (EMAS), uchylającego rozporządzenie (WE) nr 761/2001 oraz decyzje Komisji 2001/681/WE i 2006/193/WE
- jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa.
Wypełnij formularz kontaktowy poniżej. Nasz doradca zadzwoni i omówi z Tobą warunki oferty Audytu energetycznego przedsiębiorstwa.
Zapewnij swojej firmie spokój i bezpieczeństwo budżetowe. Stała cena za energię nawet przez 3 lata. Oferta zawiera dodatkową miesięczną opłatę handlową.
Zobacz więcejOprogramowanie, które dzięki zdalnej transmisji danych daje możliwość kontroli i optymalizacji kosztów.
Zobacz więcejInnowacyjna platforma do samodzielnego zarządzania zakupem i obsługą produktów opartych o indeksy giełdowe.
Zobacz więcejNasi konsultanci opowiedzą Ci o produkcie i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania. Wypełnij formularz kontaktowy – oddzwonimy!
Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.