•    



  •    


  •     

Zobacz niżej

Ważne

Zgodnie z przepisami prawa [1] ceny maksymalne prądu będą obowiązywać do 31 grudnia 2024 roku.

 

Jeśli w 2022 r., 2023 r. lub do 30 czerwca 2024 r. złożyłeś już wymagane oświadczenie, na 30 czerwca 2024 r.
byłeś odbiorcą uprawnionym i na 1 lipca 2024 r. nadal spełniasz warunki
do zastosowania cen maksymalnych – nie musisz nic robić.
Cenę maksymalną zastosujemy automatycznie.

UWAGA! W związku z wejściem w życie ustawy o bonie energetycznym zmianie uległa podstawa do badania statusu przedsiębiorstwa. Zapoznaj się ze szczegółami w sekcji „Najczęściej zadawane pytania” (pytanie nr 11 i 13).

 

Jeśli w 2022 r., 2023 r. lub do 30 czerwca 2024 r. nie złożyłeś oświadczenia,
spełniasz warunki do zastosowania cen maksymalnych
i złożysz oświadczenie w terminie 
do 31 sierpnia 2024 r.
Cenę maksymalną zastosujemy w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Wzór Oświadczenia

Aby skorzystać z mechanizmu ceny maksymalnej, pobierz Oświadczenie, wypełnij elektronicznie, a następnie prześlij na adres wskazany poniżej.

 

Dla uniknięcia błędów sugerujemy nie składać oświadczeń w innej formie, niż na wzorze określonym w rozporządzeniu.

 

Pobierz i zapisz Oświadczenie

Zobacz Instrukcję, jak wypełnić Oświadczenie.

ILE WYNOSI CENA MAKSYMALNA?

Cena maksymalna dla odbiorców uprawnionych z grupą taryfową A, B, C i R wynosi od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. - 693 zł/MWh netto (bez VAT i akcyzy) / 858,54 zł/MWh brutto (z VAT i akcyzą).*

*pod warunkiem złożenia oświadczenia

GDZIE I W JAKIEJ FORMIE ZŁOŻYĆ OŚWIADCZENIE?

Odbiorca uprawniony może złożyć Oświadczenie w następującej formie:

papierowej: 
- osobiście w BOK (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty) albo, 
- drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny: Enea S.A., ul. Górecka 1, 60-201 Poznań albo,
- drogą pocztową z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie" na adres korespondencyjny zawarty w umowie,

elektronicznej: 
najprostszym sposobem jest przesłanie wypełnionego i podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym (z wykorzystaniem podpisywarki dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) Oświadczenia na adres mailowy: ustawa@enea.pl lub przez eBOK - Zaloguj się do eBOK

Skan Oświadczenia podpisanego własnoręcznie nie będzie honorowany

Zalecamy skorzystanie z wzoru Oświadczenia, który jest dostępny na stronie enea.pl zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak wypełnić Oświadczenie?

Przykład wypełnionego wniosku dostępny jest na naszej stronie internetowej - Instrukcja, jak wypełnić Oświadczenie 

2. Dlaczego warto w Oświadczeniu wpisać NIP i adres mailowy firmy oraz numer telefonu?

Wpisanie NIP-u firmy usprawni weryfikację złożonego Oświadczenia a uzupełnienie danych mailowych oraz numer telefonu pozwoli na sprawny kontakt w przypadku błędów w złożonym Oświadczeniu.

3. Gdzie można znaleźć nr PPE?

W treści Oświadczenia, w informacji o punktach poboru energii elektrycznej (PPE) należy wpisać numer albo numery PPE z ostatnio otrzymanej faktury. Numer PPE dostępny jest również w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK

4. Gdzie znajdę wskazanie kategorii odbiorcy uprawnionego?

Kategorie odbiorców uprawnionych wymienia pkt. 5 Oświadczenia. Są one także wskazane w informacji zawartej w odpowiedzi na 1 pytanie.

5. Jakie dane dot. zużycia energii elektrycznej mam podać i w jakich jednostkach?

W Oświadczeniu należy podać dane szacunkowe dotyczące przewidywanej wielkości zużycia energii elektrycznej w okresie objętym ceną maksymalną w kWh.

Dane historyczne dotyczące wielkości zużycia energii elektrycznej, które mogą pomóc oszacować przyszłe zużycie, znajdują się w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK.

6. Ile oświadczeń składam jeśli posiadam więcej niż jedną umowę?

Jeśli posiadasz kilka umów na różne PPE możesz złożyć jedno oświadczenie (niezależnie czy jest to umowa kompleksowa czy sprzedażowa). Należy wtedy jednak pamiętać by przy właściwym nr PPE wskazać odpowiednią datę zawarcia umowy, która obejmuje dany PPE. 

7. Co należy wpisać w oświadczeniu w kolumnie nr 3: Data zawarcia umowy?

Wpisz datę, która została wskazana w samej umowie jako oznaczenie roku, miesiąca, dnia, w którym została ona zawarta przez Strony (zwykle w nagłówku umowy).

W przypadku umowy, która była zmieniana aneksami, wpisz samą datę zawarcia umowy, bez dat zawarcia aneksów.

Jeśli zawarłeś z ENEA S.A. więcej niż jedną umowę na różne PPE, której realizacja obejmuje okres stosowania cen maksymalnych, obok numerów PPE wymień datę odpowiedniej zawartej przez Ciebie  umowy z ENEA S.A., która dotyczy danego PPE.

8. Mam status MŚP i całą energię elektryczną zużywam na potrzeby podstawowej działalności, co powinienem wpisać w kolumnie nr 4: Wielkość zużycia energii elektrycznej?

Jeżeli jesteś mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą i zużywasz całą energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności - w kolumnie nr 4 Wielkość zużycia energii elektrycznej – powinieneś wpisać określoną w kWh, przewidywaną przez Ciebie ilość energii elektrycznej, którą będziesz zużywał w okresie stosowania cen maksymalnych. Zgodnie z ustawą ceny maksymalne są stosowane wobec odbiorców uprawnionych do 31.12.2024 r.

9. Mam status MŚP i całą energię elektryczną zużywam na potrzeby podstawowej działalności, co powinienem wpisać w kolumnie nr 5: Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną (%)?

Jeżeli jesteś mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą i zużywasz całą energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności - w kolumnie nr 5 Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną (%) – powinieneś wpisać 100%.

10. Czy jeśli złożę Oświadczenie to cena energii elektrycznej z mojej umowy może być podwyższona?

Nie, jeśli umowa przewiduje w rozliczeniach z Tobą cenę niższą od ceny maksymalnej, będziemy automatycznie stosować cenę niższą (zgodnie z warunkami umowy). Złożenie oświadczenia,  niezależnie od tego jaką Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną wskażesz w tym oświadczeniu (kolumna nr 5), nie spowoduje podwyższenia ceny.

Jeśli korzystasz z cen strefowych lub cen indeksowanych, automatycznie zweryfikujemy, czy Twoja średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest wyższa od ceny maksymalnej, czy nie. Jeśli będzie wyższa, obniżymy cenę średnią do ceny maksymalnej. Jeśli będzie niższa, w rozliczeniu będą stosowane ceny umowne. Średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest średnią ceną wszystkich stref ważoną ilością energii elektrycznej w każdym miesiącu.

11. W oparciu o jakie przepisy należy badać status mojego przedsiębiorstwa?

Dotychczas podstawą badania statusu przedsiębiorstwa były przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236).

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz. U. poz. 859) status przedsiębiorstwa powinien być weryfikowany w oparciu o przepisy Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 187, str. 1 z późn. zm., dalej jako „rozporządzenie 651/2014”).

Na czym polega podstawowa różnica?

Przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców przy badaniu statusu przedsiębiorstwa nakazują brać pod uwagę jedynie wartości ekonomiczne (roczny obrót netto ze sprzedaży oraz sumę aktywów bilansu), a także średnioroczne zatrudnienie badanego podmiotu.

Tymczasem, przepisy Załącznika I do rozporządzenia 651/2014 opierają weryfikację przedsiębiorstwa nie tylko o dane badanego podmiotu, ale również jego przedsiębiorstw powiązanych i partnerskich. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że uwzględnieniu podlegają nie tylko powiązania kapitałowe, ale również powiązania osobowe.

Czym są przedsiębiorstwa powiązane?

Zgodnie z Załącznikiem I do rozporządzenia 651/2014 przedsiębiorstwa powiązane oznaczają przedsiębiorstwa, które pozostają w jednym z poniższych związków:

a) przedsiębiorstwo ma większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie w roli udziałowca/akcjonariusza lub członka;

b) przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa;

c) przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo na podstawie umowy zawartej z tym przedsiębiorstwem lub postanowień w jego statucie lub umowie spółki;

d) przedsiębiorstwo będące udziałowcem/akcjonariuszem lub członkiem innego przedsiębiorstwa kontroluje samodzielnie, na mocy umowy z innymi udziałowcami/akcjonariuszami lub członkami tego przedsiębiorstwa, większość praw głosu udziałowców/akcjonariuszy lub członków w tym przedsiębiorstwie.

Czym są przedsiębiorstwa partnerskie?

Przedsiębiorstwa partnerskie oznaczają wszystkie przedsiębiorstwa, które nie zostały zakwalifikowane jako przedsiębiorstwa powiązane i między którymi istnieją następujące związki: przedsiębiorstwo (przedsiębiorstwo wyższego szczebla) posiada, samodzielnie lub wspólnie z co najmniej jednym przedsiębiorstwem powiązanym, co najmniej 25 % kapitału innego przedsiębiorstwa (przedsiębiorstwa niższego szczebla) lub praw głosu w takim przedsiębiorstwie.

Przedsiębiorstwo można jednak zakwalifikować jako samodzielne i w związku z tym niemające żadnych przedsiębiorstw partnerskich, nawet jeśli niżej wymienieni inwestorzy osiągnęli lub przekroczyli pułap 25 %, pod warunkiem że nie są oni powiązani, indywidualnie ani wspólnie, z danym przedsiębiorstwem:

a) publiczne korporacje inwestycyjne, spółki venture capital, osoby fizyczne lub grupy osób fizycznych prowadzące regularną działalność inwestycyjną w oparciu o venture capital, które inwestują w firmy nienotowane na giełdzie (tzw. anioły biznesu), pod warunkiem że całkowita kwota inwestycji tych aniołów biznesu w jedno przedsiębiorstwo wynosi mniej niż 1 250 000 EUR;

b) uczelnie wyższe lub ośrodki badawcze nienastawione na zysk;

c) inwestorzy instytucjonalni, w tym fundusze rozwoju regionalnego;

d) niezależne władze lokalne z rocznym budżetem poniżej 10 milionów EUR oraz liczbą mieszkańców poniżej 5 000.

Uwaga! Powyżej wskazano jedynie na podstawowe różnice w badaniu statusu przedsiębiorstwa w oparciu o różne podstawy prawne. Celem prawidłowego określenia statusu przedsiębiorstwa zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z przepisami Załącznika I do rozporządzenia 651/2014.

12. Czy mogę zawrzeć umowę, jeśli nie znam jeszcze statusu swojego przedsiębiorstwa?

Tak. Kwestia zweryfikowania statusu przedsiębiorstwa przez Klienta nie jest warunkiem zawarcia umowy z Enea S.A. Złożenie ewentualnego oświadczenia nie musi nastąpić razem z zawarciem umowy.

Zgodnie z przepisami Klient ma czas na ewentualne złożenie oświadczenia do dnia 31 sierpnia 2024 r. Jeśli oświadczenie zostanie złożone później i jeśli z treści tego oświadczenia będzie wynikać, że Klient jest tzw. „odbiorcą uprawnionym”, to Enea S.A. zastosuje względem Klienta cenę maksymalną od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

13. Jaki rodzaj przedsiębiorstwa może być rozliczany z uwzględnieniem ceny maksymalnej w drugim półroczu 2024 r.?

Cena maksymalna w II półroczu 2024 r. przysługuje przedsiębiorcom posiadającym status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa w zakresie, w jakim przedsiębiorca zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.

Status przedsiębiorstwa jest weryfikowany w oparciu o przepisy Załącznika I do Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 187, str. 1 z późn. zm.).

Klient musi samodzielnie dokonać weryfikacji statusu swojego przedsiębiorstwa w oparciu o przepisy ww. rozporządzenia, a następnie sprawdzić, czy względem niego koniecznym jest złożenie oświadczenia czy też nie.

W przypadku zmiany okoliczności mających wpływ na warunki stosowania wobec odbiorcy uprawnionego ceny maksymalnej, odbiorca ten powiadamia na piśmie o tym podmiot uprawniony w terminie 7 dni od dnia wystąpienia tych zmian.

Do powiadomienia stosuje się przepisy art. 5 ust. 3 i 4 Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 2243), co oznacza, że forma powiadomienia jest tożsama z formą oświadczenia złożonego przez odbiorcę uprawnionego, a Enea nie stosuje odrębnego wzoru pisma powiadamiającego.

Pytania dot. pomocy de minimis/pomocy publicznej

14. Co to znaczy, że cena maksymalna w odniesieniu do małego i średniego przedsiębiorcy, stanowi pomoc de minimis?

Pomoc de minimis to szczególna kategoria wsparcia publicznego dla przedsiębiorców będących małym lub średnim przedsiębiorstwem. Ze względu na swoją stosunkowo niewielką wartość wsparcie to nie zakłóca konkurencji w wymiarze unijnym i nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Całkowita kwota pomocy de minimis, którą przyznaje państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 300 000 EUR w ciągu 3 lat.

Wartością pomocy de minimis udzielonej danemu przedsiębiorcy jest równowartość łącznej kwoty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z tym przedsiębiorcą, pobranej przez Enea S.A. za okres od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.

 

15. Jestem małym lub średnim przedsiębiorstwem. Sprzedawca prądu stosuje w rozliczeniach ze mną w drugim półroczu 2024 r. cenę maksymalną. Czy w związku z uzyskaną pomocą de minimis muszę coś robić?

Przedsiębiorca, będący małym lub średnim przedsiębiorstwem, który uzyskał pomoc de minimis, w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. przedstawia Enea S.A.:

1) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie otrzymanej w ciągu 3 minionych lat, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

2) informacje określone w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 702), dotyczących podmiotów, o których mowa w art. 37 ust. 1 tej ustawy.

16. Czy Enea S.A. ma prawo do weryfikacji złożonych przeze mnie dokumentów?

Tak. Enea S.A. na podstawie przedstawionych dokumentów przez przedsiębiorcę, będącym małym lub średnim przedsiębiorstwem, ma prawo do weryfikacji, czy pomoc publiczna, przyznana temu przedsiębiorcy, nie przekracza pułapu pomocy de minimis.

Jeżeli weryfikacja wykaże, że w wyniku zastosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z tym przedsiębiorcą dochodzi do naruszenia warunków określonych w rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), Enea S.A. wezwie tego przedsiębiorcę do zwrotu kwoty pomocy de minimis, wskazując w tym wezwaniu kwotę zwrotu. Zwrot będzie dokonywany w ramach rozliczeń w kolejnych okresach rozliczeniowych.

17. Czy stosowanie przez Enea S.A. w rozliczeniach ceny maksymalnej w drugim półroczu 2024 r. względem mikroprzesiębiorcy stanowi dla niego wsparcie publiczne?

Tak. Cena maksymalna w odniesieniu do przedsiębiorcy, będącego mikroprzedsiębiorstwem stanowi pomoc publiczną udzielaną na podstawie art. 19c rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) i po spełnieniu określonych w nim warunków.

Pytania dot. upustu cenowego

18. Jakie są warunki zastosowania przez Eneę upustu cenowego za mniejsze zużycie energii w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.?

Do zastosowania przez Eneę na Twoją rzecz upustu 10% konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

- Enea była Twoim sprzedawcą energii na dzień 31 grudnia 2023 r.

- w Twoim punkcie poboru energii (PPE) poziom zużycia energii elektrycznej w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. wyniósł nie więcej niż 90% w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Ponadto, jeżeli Enea:

- nie była w całym okresie (od 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.) Twoim sprzedawcą energii, to nie dysponujemy kompletnymi danymi umożliwiającymi określenie poziomu zużycia energii elektrycznej w tym czasie,

- nie była w całym okresie (od 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.) Twoim sprzedawcą energii, to nie dysponujemy kompletnymi danymi umożliwiającymi określenie kosztów zakupu energii w tym czasie,

- nie jest aktualnie Twoim sprzedawcą energii,

to przysługuje Tobie uprawnienie do złożenia nam oświadczeń, o których mowa w punktach 21, 22 i 23 poniżej, które umożliwią nam zastosowanie upustu.

19. Ile wyniesie kwota upustu?

Upust wyniesie równowartość 10% łącznej kwoty rozliczenia sprzedaży energii elektrycznej poniesionej przez Ciebie w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. w Twoim PPE. 

20. Czy jeśli Enea nie była moim sprzedawcą w dniu 31 grudnia 2023 r. to otrzymam upust? 

Jeżeli spełniłeś warunki do zastosowania upustu, to jest on stosowany na Twoją rzecz przez podmiot będący sprzedawcą energii elektrycznej na dzień 31 grudnia 2023 roku, niezależnie od tego czy nadal posiada zawartą z Tobą umowę sprzedaży energii elektrycznej lub umowę kompleksową.

21. Oświadczenie o akceptacji udostępnienia danych przez operatora systemu dystrybucyjnego.

W przypadku, gdy w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2023 r. Enea nie była Twoim jedynym sprzedawcą energii, niestety nie będziemy dysponować kompletnymi danymi umożliwiającymi określenie poziomu zużycia energii elektrycznej w tym czasie. Dlatego też do weryfikacji warunku zastosowania upustu konieczne jest złożenie przez Ciebie do Enei Oświadczenia o akceptacji udostępnienia danych przez operatora systemu dystrybucyjnego.

Oświadczenie możesz złożyć w formie:

- papierowej – opatrzonej własnoręcznym podpisem w dowolnym Biurze Obsługi Klienta lub wysłać w placówce pocztowej na adres Enei wskazany na fakturze – w przypadku przesyłki listowej datą złożenia oświadczenia będzie data stempla pocztowego albo

- elektronicznej – opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (certyfikatem podpisu osobistego z e-dowodu) i przesłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (poprzez eBOK, ePUAP albo na adres e-mail: ustawa@enea.pl). 

Brak złożenia tego oświadczenia uprawnia Eneę do niestosowania wobec Ciebie upustu.

22. Oświadczenie o kwocie rozliczenia sprzedaży u innych sprzedawców.

Jeśli w okresie od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. kupowałeś energię także od sprzedawców innych niż Enea, ale na dzień 31 grudnia 2023 r. Twoim sprzedawcą energii była Enea, to do dnia 15 lipca 2024 r. powinieneś złożyć Enei Oświadczenie o łącznej kwocie rozliczenia sprzedaży energii u pozostałych sprzedawców. Jeżeli złożysz Oświadczenie o akceptacji udostępnienia danych przez operatora systemu dystrybucyjnego (patrz punkt 21), lecz nie złożysz Oświadczenia o łącznej kwocie rozliczenia w treminie do 15 lipca 2024 r. (lub oświadczenie to nie będzie zawierało podpisanej klauzuli o odpowiedzialności karnej), to Enea będzie uprawniona do wyliczenia kwoty upustu wyłącznie na podstawie faktur przez nią wystawionych.

Oświadczenie możesz złożyć w formie:

- papierowej – opatrzonej własnoręcznym podpisem w dowolnym Biurze Obsługi Klienta lub wysłać w placówce pocztowej na adres Enei wskazany na fakturze – w przypadku przesyłki listowej datą złożenia oświadczenia będzie data stempla pocztowego albo

- elektronicznej – opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym (certyfikatem podpisu osobistego z e-dowodu) i przesłanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (poprzez eBOK, ePUAP lub na adres e-mail: ustawa@enea.pl). 

23. Forma udzielenia upustu, Oświadczenie o numerze rachunku bankowego.

Jeżeli spełniasz warunki do otrzymania upustu i posiadasz aktywną umowę zawartą z Eneą, to kwota upustu zostanie uwzględniona w formie obniżenia należności za energię elektryczną w wystawionej/ych przez Eneę fakturze/ach.

Jeżeli spełniasz warunki do otrzymania upustu i na dzień 31 grudnia 2023 r. to Enea była Twoim sprzedawcą energii elektrycznej, jednak po dniu 31 grudnia 2023 r. nie kupujesz już energii od Enei, to kwotę upustu przekażemy na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy, pod warunkiem złożenia Oświadczenia o numerze rachunku. Termin na złożenie tego oświadczenia to 14 dni od otrzymania od Enei pisma w tej sprawie.

1 Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. z 2024 poz. 859).
   Ustawa z 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła (Dz.U. z 2023 poz. 2760).

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci opowiedzą Ci o produkcie i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania. Wypełnij formularz kontaktowy – oddzwonimy!  

*

"*" - Informacje niezbędne do kontaktu w celu realizacji Twojego zgłoszenia

"**" - Zgoda niezbędna do kontaktu w celu realizacji Twojego zgłoszenia

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.