•    



  •    


  •     

Zobacz niżej

Ważne

Zgodnie z przepisami prawa [1] ceny maksymalne prądu obowiązywały/będą obowiązywać:

a) Do 31 grudnia 2024 roku - dla mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw oraz producentów rolnych. W celu zachowania uprawnienia do ceny maksymalnej w II półroczu 2024 r. wymagane jest złożenie w terminie do 28 lutego 2025 r. „Informacji o pomocy”.

b) Do 31 marca 2025 roku  - dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wrażliwych (m.in. podmioty opieki zdrowotnej, jednostki pomocy społecznej, noclegownie, podmioty systemu oświaty, żłobki, kościoły, ochotnicza straż pożarna, schroniska dla zwierząt, wspólnoty mieszkaniowe itd.). W celu zastosowania ceny maksymalnej w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 marca 2025 r. wymagane jest złożenie oświadczenia odbiorcy uprawnionego wterminie do 31 stycznia 2025 r. Uwaga! Złożenie nowego oświadczenia jest wymagane nawet w sytuacji gdy złożyłeś oświadczenie wcześniej.

Wzory dokumentów

Wzór Informacji o pomocy – dotyczy mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw oraz producentów rolnych, korzystających z uprawnienia do ceny maksymalnej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Pobierz i zapisz Informację

 

Wzór Oświadczenia – dotyczy odbiorców uprawnionych do ceny maksymalnej w okresie do 31 marca 2025 r.

Pobierz i zapisz Oświadczenie

GDZIE I W JAKIEJ FORMIE ZŁOŻYĆ INFORMACJĘ O POMOCY?

Odbiorca uprawniony będący mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem lub przedsiębiorstwem rolniczym, w celu potwierdzenia uprawnienia do ceny maksymalnej w II półroczu 2024 r., składa informację o uzyskanej pomocy na wzorze opublikowanym przez Ministra właściwego ds. energii.

Informację o uzyskanej pomocy należy przekazać w terminie do 28 lutego 2025 r.:

- w formie elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym poprzez eBOK lub na adres: ustawa@enea.pl
- w formie papierowej, opatrzonej podpisem odręcznym na adres ENEA S.A., ul. Górecka 1, 60-201 Poznań.

Podpisana informacja, złożona w formie skanu, zdjęcia lub obrazu nie będzie stanowiła podstawy do potwierdzenia uprawnienia do ceny maksymalnej w II półroczu 2024 r.  

GDZIE I W JAKIEJ FORMIE ZŁOŻYĆ OŚWIADCZENIE?

Odbiorca uprawniony do ceny maksymalnej w I kwartale 2025 r. może złożyć Oświadczenie w następującej formie:

papierowej: 
- osobiście w BOK (nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja wizyty) albo, 
- za pośrednictwem poczty z dopiskiem na kopercie "Oświadczenie":
       na adres korespondencyjny: Enea S.A., ul. Górecka 1, 60-201 Poznań albo,
       na adres korespondencyjny wskazany w umowie,

elektronicznej: 
najprostszym sposobem jest przesłanie wypełnionego i podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym (z wykorzystaniem podpisywarki dostępnej na stronie https://www.gov.pl/web/gov/podpisz-dokument-elektronicznie-wykorzystaj-podpis-zaufany) Oświadczenia na adres mailowy: ustawa@enea.pl lub przez eBOK - Zaloguj się do eBOK

Oświadczenia złożone w formie skanu, zdjęcia lub obrazu nie będą uprawniały do stosowania ceny maksymalnej w I kwartale 2025 r

Zalecamy skorzystanie z wzoru Oświadczenia, który jest dostępny na stronie enea.pl i jest zgodny z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw energii.

ILE WYNOSI CENA MAKSYMALNA?

Cena maksymalna dla odbiorców uprawnionych z grupą taryfową A, B, C i R wynosi od 1 stycznia 2025 r. do 31 marca 2025 r. - 693 zł/MWh netto (bez VAT i akcyzy) / 858,54 zł/MWh brutto (z VAT i akcyzą).*

*pod warunkiem złożenia Oświadczenia

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Informacji o pomocy

1. W II półroczu 2024 r. korzystałem z ceny maksymalnej. Dlaczego muszę składać dodatkowe dokumenty? 

Uprawnienie do stosowania w II półroczu 2024 roku ceny maksymalnej w rozliczeniach z mikroprzedsiębiorstwami, małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz producentami rolnymi oznacza korzystanie z pomocy publicznej lub pomocy de minimis / pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r.(1) wprowadziła obowiązek złożenia do sprzedawcy energii „Informacji o pomocy” w celu weryfikacji możliwości udzielenia pomocy publicznej. Termin złożenia „Informacji o pomocy” to 28 lutego 2025 r.

2. Co się stanie jeśli nie złożę „Informacji o pomocy” w terminie do 28 lutego 2025 r.?

Jeżeli należysz do grupy mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstwa oraz producentów rolnych i korzystałeś w II półroczu 2024 r. z ceny maksymalnej to brak złożenia w terminie do 28 lutego 2025 r. „Informacji o pomocy” będzie skutkował skorygowaniem rozliczeń za okres II półrocza 2024 r. Korekta będzie polegała na zastosowaniu w rozliczeniach cen wynikających z umowy (zamiast ceny maksymalnej) oraz naliczeniu odsetek ustawowych.

3. Co się stanie jeśli złożę „Informację o pomocy” w terminie do 28 lutego 2025 r. ale okaże się, że kwota pomocy przekracza dopuszczalny limit pomocy de minimis? 

W przypadku, gdy z weryfikacji „Informacji o pomocy” będzie wynikało przekroczenie dopuszczalnych limitów pomocy to wezwiemy Cię do zwrotu kwoty pomocy w zakresie, w którym przekroczyła ona dopuszczalny limit.

4. Co to znaczy, że cena maksymalna w odniesieniu do małego i średniego przedsiębiorcy, stanowi pomoc de minimis?

Pomoc de minimis to szczególna kategoria wsparcia publicznego dla przedsiębiorców będących małym lub średnim przedsiębiorstwem. Ze względu na swoją stosunkowo niewielką wartość wsparcie to nie zakłóca konkurencji w wymiarze unijnym i nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Całkowita kwota pomocy de minimis, którą przyznaje państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 300 000 EUR w ciągu 3 lat.

Wartością pomocy de minimis udzielonej danemu przedsiębiorcy jest równowartość łącznej kwoty rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z tym przedsiębiorcą, pobranej przez Enea S.A. za okres od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.

5. Jestem małym lub średnim przedsiębiorstwem. Sprzedawca prądu stosował w rozliczeniach ze mną w drugim półroczu 2024 r. cenę maksymalną. Czy w związku z uzyskaną pomocą de minimis muszę coś robić?

Przedsiębiorca, będący małym lub średnim przedsiębiorstwem, który uzyskał pomoc de minimis, w terminie do dnia 28 lutego 2025 r. przedstawia Enea S.A. „Informację o pomocy” zgodnie z wzorem opublikowanym przez Ministra właściwego ds. energii. 

6. Czy Enea S.A. ma prawo do weryfikacji złożonych przeze mnie dokumentów?

Tak. Enea S.A. na podstawie przedstawionych dokumentów przez przedsiębiorcę, ma prawo do weryfikacji, czy pomoc publiczna, przyznana temu przedsiębiorcy, nie przekracza dopuszczalnego pułapu pomocy de minimis.

Jeżeli weryfikacja wykaże, że w wyniku zastosowania ceny maksymalnej w rozliczeniach z tym przedsiębiorcą dochodzi do naruszenia warunków określonych w rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), Enea S.A. wezwie tego przedsiębiorcę do zwrotu kwoty pomocy de minimis, wskazując w tym wezwaniu kwotę zwrotu. Zwrot będzie dokonywany w ramach rozliczeń w kolejnych okresach rozliczeniowych.

7. Czy stosowanie przez Enea S.A. w rozliczeniach ceny maksymalnej w drugim półroczu 2024 r. względem mikroprzesiębiorcy stanowiło dla niego wsparcie publiczne?

Tak. Cena maksymalna w odniesieniu do przedsiębiorcy, będącego mikroprzedsiębiorstwem stanowi pomoc publiczną udzielaną na podstawie art. 19c rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.) i po spełnieniu określonych w nim warunków.

8. Jestem mikroprzesiębiorcą. Sprzedawca prądu stosował w rozliczeniach ze mną w drugim półroczu 2024 r. cenę maksymalną. Czy w związku z uzyskaną pomocą publiczną muszę coś robić?

Przedsiębiorca, będący mikroprzedsiębiorstwem, który uzyskał pomoc publiczną, w terminie do dnia 28 lutego 2025 r. przedstawia Enea S.A. „Informację o pomocy” zgodnie z wzorem opublikowanym przez Ministra właściwego ds. energii. 

9. Czy z tytułu uzyskania pomocy de minimis otrzymam jakieś zaświadczenie?

Tak. Enea S.A. wystawi danemu przedsiębiorcy zaświadczenie o wartości udzielonej pomocy de minimis z tytułu stosowania w rozliczeniach cen maksymalnych w II połowie 2024 r. po ostatecznym rozliczeniu z Zarządcą Rozliczeń.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Oświadczeń dla odbiorców uprawnionych do ceny maksymalnej w okresie do 31 marca 2025 r.

1. Jestem uprawniony do ceny maksymalnej w okresie do 31 marca 2025 r. a oświadczenie odbiorcy uprawnionego złożyłem w zeszłym roku. Czy muszę składać oświadczenie ponownie? 

Tak. Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. [1] nie przedłuża ważności oświadczeń złożonych dotychczas. W celu skorzystania z uprawnienia do ceny maksymalnej w I kwartale 2025 r. należy do 31.01.2025 r. złożyć nowe oświadczenie, zgodnie z nowym wzorem.

2. Jak wypełnić Oświadczenie?

Przykład wypełnionego wniosku będzie dostępny jest na naszej stronie internetowej.

3. Dlaczego warto w Oświadczeniu wpisać NIP i adres mailowy firmy oraz numer telefonu?

Wpisanie NIP-u firmy usprawni weryfikację złożonego Oświadczenia a uzupełnienie danych mailowych oraz numer telefonu pozwoli na sprawny kontakt w przypadku błędów w złożonym Oświadczeniu.

4. Gdzie można znaleźć nr PPE?

W treści Oświadczenia, w informacji o punktach poboru energii elektrycznej (PPE) należy wpisać numer albo numery PPE z ostatnio otrzymanej faktury. Numer PPE dostępny jest również w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK

5. Gdzie znajdę wskazanie kategorii odbiorcy uprawnionego?

Kategorie odbiorców uprawnionych wymienia pkt. 5 Oświadczenia. Zwracamy uwagę, że zgodnie z przepisami w I kwartale 2025 r. ograniczona została ilość kategorii odbiorców uprawnionych. Odbiorcami uprawnionymi w 2025 r. są wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej lub społecznej.

6. Jakie dane dot. zużycia energii elektrycznej mam podać i w jakich jednostkach?

W Oświadczeniu należy podać dane szacunkowe dotyczące przewidywanej wielkości zużycia energii elektrycznej w okresie objętym ceną maksymalną w kWh.

Dane historyczne dotyczące wielkości zużycia energii elektrycznej, które mogą pomóc oszacować przyszłe zużycie, znajdują się w eBOK-u - Zaloguj się do eBOK.

7. Ile oświadczeń składam jeśli posiadam więcej niż jedną umowę?

Jeśli posiadasz kilka umów na różne PPE możesz złożyć jedno oświadczenie (niezależnie czy jest to umowa kompleksowa czy sprzedażowa). Należy wtedy jednak pamiętać by przy właściwym nr PPE wskazać odpowiednią datę zawarcia umowy, która obejmuje dany PPE. 

8. Co należy wpisać w oświadczeniu w kolumnie nr 3: Data zawarcia umowy?

Wpisz datę, która została wskazana w samej umowie jako oznaczenie roku, miesiąca, dnia, w którym została ona zawarta przez Strony (zwykle w nagłówku umowy).

W przypadku umowy, która była zmieniana aneksami, wpisz samą datę zawarcia umowy, bez dat zawarcia aneksów.

Jeśli zawarłeś z ENEA S.A. więcej niż jedną umowę na różne PPE, której realizacja obejmuje okres stosowania cen maksymalnych, obok numerów PPE wymień datę odpowiedniej zawartej przez Ciebie  umowy z ENEA S.A., która dotyczy danego PPE.

9. Czy jeśli złożę Oświadczenie to cena energii elektrycznej z mojej umowy może być podwyższona?

Nie, jeśli umowa przewiduje w rozliczeniach z Tobą cenę niższą od ceny maksymalnej, będziemy automatycznie stosować cenę niższą (zgodnie z warunkami umowy). Złożenie oświadczenia,  niezależnie od tego jaką Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną wskażesz w tym oświadczeniu (kolumna nr 5), nie spowoduje podwyższenia ceny.

Jeśli korzystasz z cen strefowych lub cen indeksowanych, automatycznie zweryfikujemy, czy Twoja średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest wyższa od ceny maksymalnej, czy nie. Jeśli będzie wyższa, obniżymy cenę średnią do ceny maksymalnej. Jeśli będzie niższa, w rozliczeniu będą stosowane ceny umowne. Średnia cena energii elektrycznej w danym miesiącu jest średnią ceną wszystkich stref ważoną ilością energii elektrycznej w każdym miesiącu.

[1] Ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 poz. 1831).

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci opowiedzą Ci o produkcie i odpowiedzą na Twoje wszystkie pytania. Wypełnij formularz kontaktowy – oddzwonimy!  

*

"*" - Informacje niezbędne do kontaktu w celu realizacji Twojego zgłoszenia

"**" - Zgoda niezbędna do kontaktu w celu realizacji Twojego zgłoszenia

Informacja

Witaj, korzystasz z przeglądarki ( bądź ustawień wyświetlania) w wersji niższej niż Internet Explorer 11. Z tego powodu strona może wyświetlać się niepoprawnie. Proponujemy wyświetlanie strony w przeglądarkach Mozilla Firefox oraz Chrome.