Instalacja Odsiarczania Spalin
Już w 1990 roku elektrownia zrezygnowała z zakupu węgla o dużej zawartości siarki, co w rezultacie doprowadziło do zmniejszenia średnio o 60% emisji SO2 do atmosfery. W latach 1992-95 przeprowadzono szereg modernizacji kotłów i turbin pod kątem zwiększenia skuteczności i sprawności odpylania elektrofiltrów oraz modernizacji ich układów zasilania i sterowania
W grudniu 1998 roku do eksploatacji oddana została instalacja odsiarczania spalin tzw. IOS. Podłączone do niej zostały bloki energetyczne nr 5, 6, 7 i 8. W roku 2002 do istniejącej instalacji podłączony został również blok nr 4. IOS ma istotne znaczenie, ponieważ w bardzo dużym stopniu redukuje emisję SO2 i pyłów do atmosfery, zmniejszając uciążliwość elektrowni dla środowiska naturalnego.
Odsiarczanie przeprowadzane jest metodą mokrą wapienno-gipsową, z technologią opartą na zastosowaniu powszechnie dostępnego kamienia wapiennego. Produktem ubocznym odsiarczania spalin jest doskonałej jakości gips, który jest cennym surowcem w przemyśle materiałów budowlanych.
Instalacja w Połańcu jest jedną z najnowocześniejszych tego typu w energetyce europejskiej. Zastosowanie urządzeń i rozwiązań technicznych na najwyższym światowym poziomie, łącznie z komputerowym systemem sterowania procesem technologicznym, gwarantuje skuteczność odsiarczania spalin na poziomie około 95% oraz redukcję o około 80% ilości pyłów niewychwyconych w elektrofiltrach. Licencjonowanym dostawcą technologii odsiarczania spalin japońskiej firmy Mitsubishi, była firma FLS Milio z Dani.
Kontynuacja działań proekologicznych w elektrowni zaowocowała podjęciem decyzji o dalszej rozbudowie IOS. Od sierpnia 2007 do grudnia 2008 roku została zakończona inwestycja dotycząca podłączenia do istniejącej IOS wszystkich bloków energetycznych oraz wyprowadzenia spalin do jednego trójdrożnego komina zastępującego dwa istniejące kominy o wysokości 250 m. Inwestycja pozwoliła na ograniczenie emisji SO2 do 9 tys. rocznie oraz pyłów o ok. 60 t.